Menu


Inne choroby tarczycy


Przeczytaj też

Odkrycie i badania nad chorobą Hashimoto

Choroba Hashimoto znana też jako przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego została odkryta i opisana na początku dwudziestego wieku. W 1912 roku dokonał tego pracujący w Berlinie japoński lekarz Hakaru Hashimoto i właśnie mu choroba ta zawdzięcza swoją nazwę. Hashimoto szczegółowo zanalizował cztery przypadki schorzenia tarczycy, a jego prace pomogły wielu innym lekarzom w doskonaleniu swojej wiedzy na temat tej choroby. Naukowcy nie zrezygnowali zresztą z pracy nad lepszym poznaniem przyczyn i skutków choroby Hashimoto po dziś dzień. Nieustannie analizują jej kolejne przypadki i poszukują skutecznych sposobów jej leczenia, powszechna jest bowiem świadomość tego, jak duże zagrożenie dla człowieka stanowią jej powikłania.

W poszukiwaniu przyczyn choroby Hashimoto

Dane statystyczne mówią o tym, że z ryzykiem pojawienia się choroby Hashimoto musi liczyć się obecnie blisko dwa procent populacji świata, optymizmem nie napawają przy tym również prognozy długoterminowe. Zakładają one, że liczba przypadków tej choroby może w najbliższym czasie wzrastać, zasadne wydaje się więc zadanie pytania o to, co może powodować chorobę Hashimoto?

Niestety, lekarze, którzy niosą pomoc pacjentom zmagającym się z tym schorzeniem nie mają dla nas dobrych wiadomości. Przyczyny choroby Hashimoto pozostają nieznane pomimo licznych badań mających pomóc nam w ich ustawieniu, dość niepokojące wydaje się przy tym i to, że objawy tej choroby mogą być bardzo zróżnicowane.

O schorzeniach takich, jak choroba Hashimoto mówi się, że mają one charakter autoimmunologiczny. Organizm, który zazwyczaj jest naszym sprzymierzeńcem w walce z różnego rodzaju zagrożeniami obraca się przeciwko samemu sobie, pacjent zmagający się z problemem przewlekłego limfocytowego zapalenia gruczołu tarczowego musi zatem prowadzić z nim walkę.

Z chorobą Hashimoto mamy w związku z tym do czynienia między innymi wówczas, gdy zmagamy się z innymi schorzeniami o charakterze autoimmunologicznym. Osoby, które cierpią na reumatoidalne zapalenie stawów albo cukrzycę niejako automatycznie znajdują się w grupie ryzyka, choroba potrafi jednak atakować również osoby, które nie mają problemów z tego typu schorzeniami. Niektórzy lekarze zwracają uwagę i na to, że choroba Hashimoto może pojawiać się u pacjentów wykazujących się zmniejszoną odpornością na stres lub zmagających się ze schorzeniami psychicznymi, nie sposób zauważyć zaś i tego, że w przypadku dość znaczącego odsetka kobiet pierwszy atak choroby Hashimoto następuje tuż po porodzie. Ma on miejsce wtedy, gdy organizm kobiety jest osłabiony, a ona sama z trudnością radzi sobie ze zmianami, do których dochodzi w jej najbliższym otoczeniu. Obserwacje tego typu wydają się więc potwierdzać teorię mówiącą o zgubnym wpływie stresu na omawiane tu schorzenie.

Poszukiwanie przyczyn choroby Hashimoto pozwoliło ustalić i to, że bardzo często atakuje ona osoby, które wyróżniają się określonymi przesłankami natury genetycznej. O ryzyku pojawienia się schorzenia muszą więc pamiętać te osoby, które zdają sobie sprawę z jego istnienia wśród członków najbliższej rodziny. Warto wspominać o tym lekarzowi nawet wówczas, gdy on sam nie stawia nam takiego pytania, nie raz okazuje się bowiem, że wspomniana wiedza doprowadza do szybszego zdiagnozowania choroby, a tym samym i do podjęcia leczenia wówczas, gdyż znajduje się ona we wczesnym stadium.